آشنایی با انواع جنس کاغذ

آشنایی با انواع جنس کاغذ

کاغذ توسط مصریان اختراع شد ، مصریان از درختی به نام"پاپیروس"کاغذ می ساختند،  نام کاغذ،paper ، برگرفته از درخت پاپیروس است.

کاغذ یکی از مورد اعتماد ترین وسیله برای نگهداری و انتقال علم و دانش بشر است. باگذشت زمان و پیشرفت انسان ها در صنعت و اطلاعات و دانش رنگ، دنیای کاغذها هم تغییر کرد و رنگارنگ شد‌. کاغذ های رنگی، کارتن های رنگارنگ و زیبا برای بسته بندی، جعبه های کادویی، جعبه شکلات و... با پیشرفت روز افزون بشر اختراع شد و این صنعت به تکامل رسید.

 

کاغذ

در این مقاله شما را با انواع کاغذها آشنا می کنیم

کاغذ تحریر

کاغذ در ایران در دو نوع اندود شده و اندود نشده تولید می شود. جنس این کاغذ به گونه ای است که می توان در هر دو طرف کاغذ چاپ کرد و مرکب در دو طرف دیگر نفوذ نمی کند.

کاغذ تحریر در سایز های ۱۰۰ در ۷۰ ، ۶۰ در ۹۰ و گرماژهای ۵۰-۵۵-۶۰-۶۵-۷۰-۷۵-۸۰-۱۰۰ و۱۲۰ارائه می شود.

در صنعت چاپ و تحریر برای چاپ انواع تقویم ها و مجله ها از کاغذ تحریر استفاده می شود. این کاغذ در کشورهای اندونزی، کره جنوبی، چین و مالزی تولید می شود. و برندهای شینهون و کرون در ایران معروف است.

سطح کاغذ تحریر برای نوشتن با خودکار مناسب است. کاغذ تحریر به دلیل دقت تولید و کیفیت مرغوب این کاغذ قیمت آن نسبت به کاغذ چاپ گران تر است.

کاغذ تحریر در نقش و طرح های مختلف و بیشتر در رنگ سفید و رنگ های دیگر نیز تولید می شود. هرچه خمیر استفاده شده برای تولید کاغذ مرغوب تر باشد کیفیت کاغذ تحریر بهتر می شود.

از ویژگی های این کاغذ ، مقاومت وماندگاری طولانی آن است که می توان سال ها آن را نگهداری کرد.

کاغذ و مقوای گلاسه

کاغد و مقوای گلاسه

این نوع از کاغذ های اندود شده است. سطح این کاغذ صاف و هموار است و جنس مقاومی دارد. ازبهترین کاغذهای اندود شده ، کاغذهای با پوشش گلاسه و صاف و براق است و با خاک چینی و مواد معدنی تهیه می شوند. از ویژگی های این کاغذ این است که جوهر به صورت یکنواخت جذب می شود وبه همین دلیل از این کاغذ در چاپ استفاده می شود.

از پلاستیک و نشاسته در خمیر این کاغذ استفاده می شود؛ برای هموار شدن و جذب یکنواخت جوهر از نشاسته و برای ضد آب بودن آن از پلاستیک استفاده می کنند.

کاغذ گلاسه مرغوب ترین نوع کاغذ است؛ هرچه گرماژ آن بیشتر باشد، چاپی که روی آن انجام می شود با کیفیت تر است.

گلاسه ها در دونوع مات و براق هستند که به صورت یک رو و دو رو عرضه می شوند. کاغذ گلاسه در جلد کتاب، چاپ کارهای نفیس، روزنامه، چاپ کارت ویزیت و ... کاربرد دارد. سایزهای کاغذ گلاسه ۱۰۰در ۷۰ و ۶۰ در ۹۰ و سایزهای دلخواه و خاص و در گرماژهای ۷۰-۸۰-۹۰-۱۰۰-۱۱۳-۱۱۸-۱۳۵-۱۴۸-۱۷۰-۲۰۰-۲۵۰-۲۸۰-۳۰۰ تولید می شود.

برندهای کاغذ گلاسه: هانسل، شینهو، موریم، نویا و نیوکرون در ایران معروف هستند.

بعد از تولید کاغذ به طور جداگانه عملیات گلاسه کردن روی کاغذ انجام می شود. بیشتر کاغذهای چاپ با کیفیت بالا از خمیرهای شیمیایی تولید می شود که به کاغذ های گلاسه مشهور هستند.

کاغذ گلاسه مات

در طی این سال ها استفاده از کاغذهای مات رایج شده است. از خاک چینی برای پوشش سطح این کاغذ استفاده می شود، این کار باعث می شود سطح کاغذ صاف شود و مرکب به راحتی روی سطح کاغذ جذب شود. این کاغذ معروف به کاغذ مخمل، ساتن و ابریشم است. که هر کدام از این کاغذ ها با توجه به نوع پوشش و صاف بودن سطح کاغذ نام گذاری شده است.

کاربردهای کاغذهای گلاسه مات و براق: برای چاپ بروشورها، کتاب و کاتالوگ با گرماژ ۶۰ تا۲۰۰گرم در متر مربع است.

 

 

کاغذ بالکی

کاغذ بالکی

کیفیت خمیر در تولید این کاغذ بسیاد اهمیت دارد. این کاغذ یک نوع کاغذ مکانیکال حجیم شده است ، جنس و نوع کاربردهای خاص این کاغذ باعث شده است که جایگزین کاغذ گلاسه و تحریر شود.

کاغذ پشت سفید و پشت طوسی

کاغذ و مقوای پشت طوسی و پشت سفید

این مقوا یک طرف آن طوسی ویک طرف دیگر آن سفید است. این مقواهای بازیافتی گرماژ آنها متفاوت است . از خصوصیات این مقواها این است که دو لایه هستند و یک طرف آن توسط یک لایه مرطوب به یکدیگر چسبیده می شود. این مقوا ها در تولید جعبه کفش، جعبه شیرینی، جعبه خمیر دندان و جعبه کبریت کاربرد دارد. برندهای پاندا، اسبی، هانسول، ببری و اژدها از برندهای معروفی هستند که در ایران مورد استفاده قرار می گیرد.

کاغذ و مقوای کرافت

این نوع کاغذ مقاومت بالایی دارد و از سولفات خمیر پالپ تهیه می شود. کاغذهای کرافت چند نوع کاغذهای کرافت سفید شده و سفید نشده هستند. این نوع کاغذها مقاوم و بادوام هستند و در رنگ های سفید و قهوه ای تولید می شود. کاغذ کرافت برای بسته بندی، چاپ کارتن، چاپ جعبه ، ساک دستی و... کاربرد دارد. وزن و گرماژ این کاغذ متنوع است.

 

کاغذ روزنامه

کاغذ روزنامه

این کاغذ از خمیر مکانیکی و مقداری خمیر شیمیایی تهیه می شود و به صورت ورق و رول عرضه می شود. کاغذ روزنامه از ارزانترین نوع کاغذ چاپ است. برای چاپ روزنامه از ماشین لترپرس و افست استفاده می شود. این کاغذ از فیبرهای بازیافت شده و تفاله های جوب تولید می شود. ساخت این کاغذ بدون انجام عملیات مکانیکی است و در مقابل نور مقاوم نیست. برای کارهای هنری سریع و موقتی از کاغذ روزنامه استفاده می شود.

تولید این کاغذ به صورت رول هایی با عرض هایی از۷۰ تا۱۱۰ سانتی متر و گرماژ متنوع از ۶۰ تا ۲۵۰ گرم می باشد. گرماژ کاغذ روزنامه تقریبا بین۴۵ تا۵۰ گرم در هر متر مربع است.

کاغذ مکانیکی

این نوع کاغذ از کاغذ روزنامه مرغوب تر است و خمیر به کار رفته در این نوع کاغذ نسبت به کاغذ روزنامه کمتر است. از این کاغذ به صورت ورقه و رول برای چاپ تولیدات با قیمت های ارزان استفاده می شود. کارهای رنگی چاپ شده در این نوع کاغذ ظاهر یکنواختی ندارد و مرکب به صورت یکنواخت جذب نمی شود. نامرغوب بودن این کاغذ به دلیل وجود خمیر مکانیکی در آن است که باعث تغییر رنگ کاغذ می شود.

کاغذ مکانیکی با سطح صاف ،سوپر کلندر

مواد معدنی بسیار زیادی در خمیر این کاغذ به کار رفته و با نوردهای سوپر کلندر روی سطح آن کار شده است که باعث شفافیت و صافی این کاغذ شده است. کاغذ چاپ مکانیکیsc برای کارهای چاپی مجله ها با تیراژ بالا، چاپ کاتالوگ و ضمائم رنگی مجله ها به وسیله ماشین های روتوگراور چاپ می شود. گرماژ این کاغذ بین۵۴ تا ۸۰ گرم در متر مربع متغییر است.

کاغذ شیمیایی

این نوع کاغذ چاپ بدون خمیر مکانیکی است و با خمیر چوب شیمیایی ساخته می شود، کاغذ تولید شده رنگ و کیفیت بسیار خوبی دارد و مقاومت بیشتری نسبت به کاغذ مکانیکی دارد. برای چاپ محصولات با کیفیت بالا از کاغذ شیمیایی استفاده می شود.ودر جاپ کتاب ، بروشور و ... کاربرد دارد. این کاغذ در وزن۶۰ تا ۱۳۵ گرم در هر متر مربع تولید می شود.

کاغذ انجیلی

کاغذ انجیلی

این کاغذ سفید رنگ و بسیار نازک است که دارای ویژگی پشت پوشانی است. از این کاغذ برای چاپ کتاب هایی که صفحات زیادی دارند و حجم کتاب زیاد است استفاده می شود. مقدار زیاد مواد معدنی در خمیر این کاغذ باعث شده است که این کاغذ برای نوشتن مناسب نباشد. بیشتر کاغذ های انجیلی از خمیر شیمیایی ساخته می شود، اما کاغذهایی که از پنبه و کتان تولید می شوند مرغوب تر هستند.

 

کاغذ شیمیایی آنتیک حجیم

در گذشته به کاغذهایی کا با ماشین ساخته می شد و شبیه کاغذهای دست ساز بود کاغذ آنتیک می گفتند، اما امروزه به کاغذهایی با زیر دست و حجم خوب با سطح زبر و خشک کاغذ آنتیک می گویند.

این کاغذ به دلیل حجیم بودن جنس کاغذ برای تولید کتاب های نازک مناسب است.  سطح چاپ دهی این کاغذ به دلیل استفاده از الیاف دندی رول فشرده شده نسبت به کاغذ آنتیک شیمیایی بهتر است. سطح این کاغذها خشن هستند و به همین دلیل فقط برای چاپ کتاب بکار می رود و برای چاپ ترامه مناسب نیست.

کاغذ کارتریج

کاغذ کارتریج

این کاغذ از نظر ظاهری شباهت زیادی به کاغذ آنتیک فشرده دارد. جنس کاغذ تقریبا سخت است وخمیر چوب با الیاف کوتاه ساخته می شود و از آن برای چاپ و رسم استفاده می شود.

کاغذ افست

کاغذ افست

کاغذ افست کمی سفید تر از کاغذ کارتریج با ته رنگ کرمی است و برای چاپ لیتوگرافی ساخته شده است ، عملیات پرداخت و پوشش کاغذ افست بسیار با کیفیت و بدون پرز ساخته می شود.

کاغذ پوستر

کاغذ پوستر سطح صاف و براقی دارد ،یک طرف سطح آن زبر و طرف دیگر آن خشن است. ازقسمت براق پوستر برای چاپ واز قسمت زبر و خشن آن برای چسباندن پوستر بر روی تابلو استفاده می شود.  این کاغذ در انواع مختلف با خمیر شیمیایی و فیزیکی ساخته می شود.

گرماژ این کاغذ از۷۰ تا۱۷۰ گرم متغییر می باشد.

کاغذ با جلای قوی

این یک نوع کاغذ اندود شده است که فقط یک طرف آن در هر نوبت اندود می شود. این کاغذ بسیار صاف و براق است و سطح یکنواختی دارد. این کاغذ را می توان از یک یا هر دو طرف پولیش کرد و جلا دهیم. گرماژ این نوع کاغذ بین ۷۰ تا ۱۳۵ گرم در هر متر مربع است.

کاغذ با خطوط مشخص

تولید این کاغذ با استفاده از سیلندر دندی رول با خطوط مشخص است . بافت این نوع کاغذ یکنواخت است و با قرار گرفتن در مقابل نور خطوط آن مشخص می شود. کاغذ لعاب دار این کاغذ بسیار با کیفیت است و فقط از یک طرف پوشش شده است. از دونوع مرغوب و نیمه مرغوب تولید شده است که جنس مرغوب آن برای چاپ اتیکت و جنس ارزان تر آن برای جعبه های مقوایی در رنگ های مختلف استفاده می شود.

کاغذ دفاتر حسابداری

این کاغذ معمولا در رنگ های آبی روشن بدون پوشش گلاسه تولید می شود ویک نمونه کاغذ تحریر است که برای دفاتر حسابداری کاربرد دارد. گرماژ این نوع کاغذ بین ۸۵ تا ۱۲۵ گرم در هر متر مربع است. کاغذ جلد جنس این کاغذ بسیار ضخیم است و می توان آن را تا زد و در شکل های ساده یا با سطح برجسته تهیه می شود که با نام شمیز معروف است.

کاغذ فتوکپی

این کاغذ برای استفاده در دستگاه های فتوکپی تولید می شود. کاغذ فتوکپی در رنگ های سفید ورنگ های مختلف به شکل ساده و یا خطوط موازی ساخته می شود. این کاغذها معمولا ۷۰ یا ۸۰ گرم هستند.

کاغذ کرومو

ضخامت پوشش این کاغذ از کاغذ گلاسه بیشتر است و برای چاپ اتیکت و برچسب استفاده می شود.

کاغذ کاربن لس

کاغذ کاربن لس

کاغذ خود کپی در رنگ سفید و رنگ های مختلف تهیه می شود و داری پوشش مخصوص است و هنگامی که فشار روی آن وارد می شود نقش های سیاه و آبی رنگ به کاغذ زیری منتقل می شود.

این کاغذ به صورت رولی و ورقه عرضه می شود. کاغذ کاربن لس تقریبا کار کاغذ کاربن دار را انجام می دهد ولی در کاربن لس کاغذ سیاه و کثیف نمی شود و هیچ نوع کاربنی وجود ندارد.

 

 

نظر خود را بنویسید

 تماس با پشتیبانی