انواع صحافی

انواع صحافی

صحافی به مونتاژ کتاب،دفتر،سررسید و موارد مشابه از این دست ،بعداز فرایند چاپ صحافی گفته می شود. صحافی فرایندی است که از دوره های خیلی دور، از زمانی که انسان ها نوشتن را یاد گرفتند، صحافی به وجود آمد. زیرا باید نوشته هایشان را کنار هم می گذاشتند و ثبت می کردند آنها از طریق صحافی از نوشته هایشان محافظت کردند وبه ثبت رساندند.

صحافی و جلد سازی در عصر صفویه به اوج رسید و خلاقیت ابتکار هنرمندان اصفهانی باعث تکامل هنر صحافی شد.

 در دوره صفویه در سمرقند، بخارا، مشهد و اصفهان کاغذ سازی رواج داشت و تا زمان قاجار نیز ادامه پیدا کرد ولی بعد از آن کاغذ سازی تنزل و کاغذ سازی به شکل مدرن رونق یافت.

 

صحافی

صحافی مدرن

امروزه صحافی مدرن شده است و ازدستگاه های مدرن استفاده می شود و سرعت صحافی بالا رفته است.

با استفاده از تکنولوژی های موجود در صنعت صحافی، سرعت و کیفیت کار بسیار بالا رفته و صحافی اوراق، جلد کردن، صحافی کتاب های نفیس و کتاب های ارزشمند قدیمی به راحتی انجام می شود.

آشنایی با انواع مختلف صحافی در انتشارت چیترا

صحافی ته چسب

به جلد کردن صفحات به وسیله ی چسب صحافی ته چسب می گویند. این روش صحافی به  تجهیزات خاصی نیاز ندارد ، به طوری که حتی خودتان هم می توانید با چسب معمولی صفحات را به هم بچسبانید و صحافی ته چسب را انجام دهید ولی به این دلیل که ما نمی توانیم این کار را تمیز و دقیق انجام دهیم  بهتر است این کار را به دست متخصصان در این فن قرار دهیم.

 

 

صحافی چسب گرم

صحافی چسب گرم

دردهه 1950، صحافی بدون نخ موسوم به"ته چسب" ابداع و مرسوم شد. دراین شیوه از صحافی  که بدون استفاده از نخ و این کار توسط ماشین انجام می گرفت ، جانشین ته دوزی کتاب شد.

چسب گرم صحافی است که پشت کتاب یا پشت دفتر با درجه حرارت بسیار بالا ، چسب میخورد و به هم می چسبد و به صورت دفترچه در می آید. صحافی به روش چسب گرم ؛برای مجله ها ،نشریه ها،کاتالوگ ها،منوی رستوران وکافه و...در ضخامت های مختلف انجام می شود. این کار توسط دستگاه پنچ خانه تمام اتومات در صحافی چیترا انجام می شود و جزء دستگاه های خیلی خوب بازار است.

روزانه تقریباً بین ده تا بیست هزار کتاب را می شود با این دستگاه صحافی کرد و بین ۳ تا ۵ نفر به نیروی کار، برای انجام کار صحافی ته چسب نیاز است.

جلدهای مورد استفاده در این نوع صحافی باید از جنس هایی با ضخامت بیشتر از صفحات داخلی آن باشد.

با این روش چاپ، خروجی کار از نظر بصری وظاهری بسیار شکیل و زیبا می شود و مخاطبان زیادی را جذب می کند.

صحافی ته دوخت

صحافی ته دوخت دومین صحافی پر کاربرد است. ته دوخت همان دوخت های ته کتاب به هم است و معمولا در کار های خیلی نفیس یا در کارهای خیلی پر برگ برای دوام صحافی و دوام آن کتاب یا دفتر، پشت آن را می دوزند. این کار در صحافی چیترا ، توسط یک دستگاه به نام مولر تمام اتومات انجام می شود و جزء دستگاه های خیلی نادر در ایران است. دستگاه مولر صحافی را با سرعت و دقت بسیار بالایی انجام می دهد.

دراین نوع صحافی کیفیت نخ بسیار مهم است ، در بعضی موارد برای استحکام بیشتر ، علاوه بر دوخت از چسب نیز استفاده می شود.

یکی از مزیت های صحافی ته دوخت این است که طول عمر محصول بیشتر شده و شکل ظاهری خود را به مدت بیشتری حفظ  می کند.

یکی از نمونه کارهای صحافی ما:تاریخچه ی فعالیت های دفتر ریاست جمهوری است. زیرا دوستان ما درخانه کتاب و وزارت ارشاد، از وجود دستگاه های ما اطلاع داشتند و صحافی این کار را به ما سپردند. این کار نفیس در ۱۶ جلد بود که ما با بهترین کیفیت و طراحی این کار را انجام دادیم.

 

صحافی مدرن

صحافی فنری

سومین صحافی بسیار پر کاربرد :  صحافی فنری است.

دو نوع فنر داریم :  فنر تک و فنر دوبل

  فنر دوبل ، به دلیل اینکه کاغذ از بین دفتر بیرون می آید در حال از بین رفتن است و تقریبا استفاده آن خیلی کم شده است . اما فنر تک، روز به روز استفاده آن بیشتر می شود و در مدلی است که پشت کاغذ پانچ می شود و فنر انداخته می شود و سپس در کنار هم قرار می گیرد.

یکی از ویژگی های دفتر خوب صحافی آن است. دفترهای تک فنر گزینه ی مناسبی برای استفاده روزانه هستند زیرا با چند بار باز و بسته کردن ، برگهای کاغذ لای هم زیر فشار فنر جمع و له نمی شوند.

صحافی چیترا؛ دو دستگاه تمام اتومات پانچ دارد که کاغذ را با سرعت بسیار بالا پانچ میکند و سپس با دستگاه تمام اتومات فنر انداز ، مفتول را تبدیل به فنر می کند ودر روز تیراژ بالایی را تولید میکند.

صحافی

صحافی مفتول

چهارمین مدل صحافی، صحافی مفتول یا منگنه ای است که اگر دیده باشید ، جزوه ها، مجلات کم حجم  وکتاب های کودک وسطشان منگنه شده است. این کار برای کارهای کم برگ استفاده می شود.

هر چه برگ های کتاب بیشتر باشد مفتول ضخیم تری مورد نیاز است. مفتول ها معمولا با شماره مشخص می شوند. هرچه شماره مفتول بالاتر برود نازک تر است. 

صحافی مفتول یا منگنه ای در دو نوع تخت  و لوپ انجام می گیرد ، مراحل این کار یکسان است ولی در ظاهر بایکدیگر فرق دارند.

یکی از مزایای صحافی منگنه ای این است که در هر شرایطی قابل دسترس است و نسبت به صحافی پانچ و فنر از زیبایی بیشتری برخوردار است و سرعت تولید آن بالاتر است.

این هم یکی از لاین های تمام اتومات ما است که روزانه بین ۲۰۰ الی ۳۰۰ هزار جلد را در روز صحافی می کند. جلد سازی بعد از این مراحل ،درواقع تکمیل کننده صحافی جلدسازی در صحافی است.

جلد سازی صحافی چیترا در مدل های جلد چرم، جلد سلفون، جلدهای تیغی و مدل های روز جلد سازی را با سرعت بسیار بالا و تیم مجرب انجام می دهیم.

 

 

 

 

 

نظر خود را بنویسید

 تماس با پشتیبانی