بازآفرینی شغل

بازآفرینی شغل

 

بازآفرینی در لغت  به معنی بازسازی و دوباره آفریدن چیزی در دنیای متلاطم و پر هیاهوی امروزی است ؛ که در آن هر لحظه سلیقه جوامع عوض می شود و باید بر اساس نیاز مشتری ها عمل کرد .

متاسفانه علاوه بر سلیقه و نیاز مشتریان و با توجه به بحران های پیش آمده در اقتصاد نیاز به بازآفرینی از هر زمان دیگری بیشتر احساس می شود ، شاید یکی از راههای اساسی نجات کسب و کار در زمان حال باز آفرینی دوباره آن باشد .

بازآفرینی شغل

راههای بازآفرینی شغلی :

 

1- شناخت کامل در حوزه کسب و کار خودمان

2- شناخت کامل مشتریان و نیازهای اساسی آنها

3- شناخت کامل فضا و محیطی که در آن فعالیت می کنید 

4- شناخت کامل و آنالیز رقبا ی خود

5- درک درست از آینده جهان کسب و کار خودمان

 

اکنون به شرح کامل هر کدام از موارد گفته شده می پردازیم :

 

شناخت کامل کسب و کار خودمان 

همیشه برای هر تغییر باید به مرحله کافی از خودشناسی و خودباوری رسیده باشیم .

و دقیقا بدانیم که توانایی و امکانات ما در چه حدی است و و نقطه ضعف و کمبود های کسب و کارمان را خوب شناسایی کنیم و بدانیم در این موقعیت که قرار داریم چه علتی باعث رسیدن به این نقطه شده است و از طرف دیگر چه موانعی از رسیدن به موقعیت های بهتر جلوگیری کرده است .

 

شناخت کامل مشتریان و نیازهای  اساسی آن ها

 مشتریان امروزی با مشتریان سابق فرق کرده اند و هر لحظه نیازهایشان تغییر می کند ، ما باید بتوانیم بر اساس نیازهای جدید مشتری سرویس و خدماتمان را ارائه بدهیم ، از طرف دیگر برای تغییر باید انعطاف لازم در بیزنس داشته باشیم تا بتوانیم چابکی لازم را در مواقع نیاز داشته باشیم و در کوتاه ترین زمان تغییر را ایجاد کنیم .

 

 

شناخت نیاز های مشتری

شناخت کامل فضا و محیطی که در آن فعالیت میکنید

شناخت محیطی که در آن قرار داریم نیز میتواند به ما کمک کند که تا بتوانیم در بازسازی کسب و کار خودمان راه مناسب تری انتخاب کنیم .

این شناخت در شناسایی امکانات و محدودیت های ما میتواند نقش داشته باشد و تشخیص اینکه برای تولید محصول و ارائه سرویس چه امتیازهایی و چه کمبودهایی داریم مفید است .

شناخت کامل و آنالیر رقبای خود 

علاوه بر مزیت بنچ مارکت ، کسب و کار بدون شناخت رقبا ، شبیه رانندگی در شب بدون چراغ است ، شاید بتوانیم به مسیر ادامه دهیم ولی ریسکش بالاست و با حدس و گمان و تجربه های قبلی است؛ در صورتی که رقبای ما شاید کالا ها و خدماتی را ارائه میدهند که منجر به حذف کسب و کار ما شود .

برای بازسازی کسب و کار حتما باید شناخت کاملی از رقبا و فعالیت آنها داشته باشیم و برای هر رقیب باید یک شناسنامه ایجاد کنیم و تمام اطلاعات پایه و متغیر رقیب را بنویسیم .

 

پیش بینی درست آینده 

وقتی از پیش بینی آینده صحبت می شود  هیچ قطعیتی وجود ندارد ولی بدون پیش بینی هم نمی شود ، و جزء ضرورت هر کسب و کار پیش بینی است و باید با دقت زیاد و با در نظر گرفتن تمام پارامترها انجام شود . 

وقتی پیش بینی و آینده نگری داشته باشیم و بدانیم آینده کسب و کار ما به کجا ختم خواهد شد و رقبای ما چه راهی را می روند بهتر می توانیم بازآفرینی کنیم .

 

 

پیش بینی آینده

در ادامه این مطلب به چند نکته و مثال می پردازیم تا به صورت کامل موضوع باز آفرینی کسب و کار را درک کنید .

داستان چیترا 

ما در چیترا بعد از دوران  " طرح امانی کتاب " در حال تولید کتاب های کودک و بازی های فکری بودیم ، ولی بعد از مدتی احساس کردیم نیاز به یک بازسازی در چیترا داریم و من به شخصه یک سال تمام به فروشگاه ها و مشتریان خودمان در سراسر کشور سر زدم و با تک تک آن ها ساعت ها صحبت کردم و در انتها به این نتیجه رسیدم که چیترا باید در حوزه تولید دفتر مشق فانتزی و تقویم و سررسید وارد شود و این موضوع اتفاق خیلی خوبی را برای مجموعه رقم زد.

 

مک دونالد فست فود

داستان مک دونالد

 

مک دونالد از برند ها و رستوران های بزرگ در دنیا است که متاسفانه در کشور ما به دلیل تحریم های موجود قادر به فعالیت نیست ؛ داستان این برند از آنجایی شروع شد که دو برادر پس از چندین تجربه ناخوشایند در صنعت غذا تصمیم به راه اندازی فست فودی به نام مک دونالد گرفتند ؛ آنها در ابتدای کار باز هم شکست خوردند اما این بار تصمیم به اختراع سیستمی گرفتند که سفارشات مشتریان را کم تر از 2 دقیقه آماده کرده و تحویل می داد .

کسب و کار آن ها بسیار رونق گرفت؛ تا حدی که آن ها خوشمزه ترین همبرگر های منطقه را سرو می کردند ؛ اما داستان مک دونالد به اینجا ختم نشد . ری کراک تاجر و سرمایه گذار آمریکایی که برای وعده ناهار به مک دونالد آمده بود شیفته و محو نظم و مزه بی نظیر آن شد . او پس از مذاکره ؛ با آن دو برادر شریک شد و با تغییر و بازآفرینی این برند و فست فود ، آن را در تمام دنیا رشد داد که در حال حاضر بیش از هزاران شعبه در سراسر دنیا دارد .

ری کراک بنیانگذار شرکتی در صنعت غذا شد که تحولی بزرگ را در دنیا ایجاد کرد ؛ آن هم تنها با تغیر ذهنیت و باز آفرینی یک برند .

 

شجاعت داشته باشید 

در انتهای این مطلب ، نکته مهمی را گوشزد می کنیم که نیاز است با کمی تامل به آن فکر کنید ؛ شجاعت داشته باشید! چه بسیار برند ها و کسب و کار ها که به دلیل ترس از تغییر کردن و رشد چاره ای جز پذیرفتن شکست نداشتند . اکثر کسب و کارهایی که با روی کار آمدن فضای مجازی به دلیل ترس و سختی تغییر نکردند و در حال حاضر شکست را در آغوش گرفتند .

دوست عزیزی که تا انتهای این مطلب با من همراه بودی ؛ افراد بزرگی که در طول روز هزاران بار نام و تاثیری که بر دنیا گذاشته اند را می شنوید تنها با ایجاد تغییر در محیط پیرامون خود به این موفقیت دست یافتند .

شما چه بازآفرینی را در اطراف خودتان مشاهده کرده اید ؟ و این بازآفرینی تا چه حد در ذهن شما به عنوان یک کسب و کار نو شکل گرفته است ؟

لطفا از تجربیات و مشاهدات خودتان برای ما در زیر همین پست بنویسید تا دیگران هم بهره مند شوند .

 

با تشکر 

فرهاد جهانگیری 

کارافرین برتر سال 1391 و 1392

موسس برند کشوری چیترا 

مشاور و شتاب دهنده کسب و کار 

 

نظر خود را بنویسید

 تماس با پشتیبانی