روایت داستانی و روایت عددی برای راه اندازی یک کسب و کار

روایت داستانی و روایت عددی برای راه اندازی  یک کسب و کار

 

حتما شما هم شنیده اید که در جمع های خانوادگی و یا دوستانه ، افرادی هستند که می گویند چون در این منطقه فلان مغازه و خدمات نیست ، پس بهترین کار راه اندازی این کسب و کار است و می تواند سود خوبی داشته باشد  .

به این قست از ایده یابی برای کسب و کار ها روایت داستانی می گویند ، این موضوع بسیار کلیدی و مهم است اما به تنهایی کافی نیست ، یک قسمت از ایده یابی موضوع روایت داستانی است و خیلی ها با همین روش ایده خود را انتخاب می کنند و و کسب و کاری راه اندازی می کنند ،

ولی متاسفانه درصد بالایی از همین کسب و کارها با شکست مواجه می شوند ؛  چرا ؟ چون در راه اندازی کسب و کار خیلی چیزها را نادیده گرفتند ، یکی از این موارد روایت عددی هست . 

روایت داستانی و روایت عددی

در این بخش به تفاوت ها و ویژگی های هریک میپردازیم :

روایت عددی با داستان کاری ندارد مشخصا با اعداد و ارقام کار میکند ؛ اینکه کسب و کاری

با استقبال چند نفر روبرو می شود ؟

افراد استقبال کننده تا چه حد حاضرند هزینه کنند ؟

پایداری این شغل چه مدتی هست ؟

تامین مواد اولیه به شکلی خواهد بود ؟

تامین نیروی انسانی چگونه خواهد بود ؟

هزینه مکان چگونه هست ؟

هزینه معرفی به مردم ؟

تغییر سلیقه مردم ؟

مدت زمان بازگشت سرمایه ؟

حاشیه سود شما به چه اندازه است ؟

 

در روایت داستانی شما با استفاده از تکنیک ها و روش های بازاریابی می توانید خود را آنچه که دوست دارید به مشتری معرفی کنید ؛ در دنیایی که تمام جنجال ها ، زندگی ها ، روایت ها و ... از دریچه ای به نام گوشی همراه قابل مشاهده و مطالعه است ؛ استفاده از داستان و همراه کردن افراد با خود بسیار آسان است اما با رعایت یک نکته :

شما چقدر بر روی این کار تسلط دارید ؟

برای اینکه بتوانید روایت داستانی را طراحی کنید تا با روحیات و شخصیت شما همخوانی داشته باشد ، ابتدا باید خود را به صورت کامل بشناسید . به این معنی که باید آنچه هستید را با آنچه می خواهید نشان دهید به شکلی شفاف و قابل فهم بر روی کاغذ بیاورید ، سپس به دنبال نقاط اشتراک بین آنها باشید ؛ در دنیای داستان اینکه چگونه گذشته را به آینده ربط دهید مهم است .

حال از بین این موارد چکیده ای را بیرون بیاورید و سعی کنید در قالب جمله یا روایتی خاطره پذیر به صورت گفتاری و نوشتاری مقابل مخاطبان خود قرار دهید .

به این نکته توجه کنید که این فقط خود شما هستید که توانایی نوشتن روایت را دارید که به دل و گوش افراد بشیند و آنها را به سوی شما هدایت کند .

خودشناسی

 

روایت عددی ؛ خوب یا بد ؟

در قسمتی از مطلب راجع به این موضوع صحبت کردیم چیزی که مهم تر از روایت داستانی است داشتن روایتی عددی می باشد .

چرا ؟ فرض کنید شما با روایتی داستانی توانستید مشتری و مخاطبین بالقوه ای را جذب کنید ؛ حال چیزی که به مشتری ها نظم و حساب میدهد روایت عددی است که شما تعیین کردید .

برای داشتن یک روایت عددی مستحکم شما باید از مشاور و حسابدار کمک بگیرید تا بتوانید به درستی و به اندازه  مواردی را در کسب و کار خود تقسیم کنید .

شما در قسمت روایت داستانی میتوانید داستان کسب و کار خودتان را بنویسید ولی برای روایت عددی حتما باید از مشاوران خبره مشاوره بگیرید .

 

مشاور و حسابدار

روایت داستانی ما در چیترا : بازار دانش آموزی هست که نیاز به دفتر مشق دارند و در حوزه تقویم و سررسید هم شرکت هایی هستند که نیاز به تبلیغاتی دارند که در طول یک سال ماندگار باشد و همراه مشتری بماند ، با توجه به قیمت مناسب محصولات دفتر مشق و تقویم و سررسید و ساعت چیترا ، مشتری ها تمایل به خرید محصولات ما دارند و کیفیت و قیمت دو شرط اصلی و دو استاندارد مهم برای چیترا هست .

 

ولی ما باید روایت عددی خودمان را هم داشته باشیم و ببینیم با هزینه های انجام شده و هزینه های فرصت این کار توجیه دارد یا نه ؟ و در سال با چه حجم تولید میتوانیم جوابگوی مشتریان باشیم در صورتی که اگر به یک بحران هم بخوریم بتوانیم مجموعه را حفظ کنیم .

از طرف دیگر با توجه به فروش مدت دار محصولات چیترا ، ما باید ببینیم که آیا این مبلغ برمی گردد یا نه ؟ و یا در زمان پیش بینی شده میتوانیم مطالباتمان را وصول کنیم یا نه ؟ 

در حوزه مواد اولیه باید ببینیم  با تورمی که در قیمت مواد اولیه وجود دارد با فروش این محصولات تولید شده آیا می توان دوباره به همین میزان مواد اولیه شامل کاغذ و سایر ملزومات را خریداری کرد یانه ؟

 

دفتر چیترا

این ها و کمی بیشتر مواردی هستند که در روایت داستانی به چشم نمی آیند و فرد فکر می کند یک بیزنس سودده دارد ولی با راه اندازی و وارد شدن به کسب و کار تازه مشکلات رو می شود ، رقبا سر میرسند ، مالیات ، عوارض ، شهرداری و .... مواردی هستند که میتواند یک کسب و کار را در صورتی که این پیش بینی ها نشده باشد اسیب پذیر کند و یا در مورد نرخ بازگشت سرمایه هم همین طور ، خیلی از کسب و کارها نمی توانند در موعد معین سرمایه خودشان را نقد کنند و برای ادامه حیات به مشکل می خورند در صورتی که در روایت داستانی خود همه موارد درست از آب درامده در روایت عددی ناکام می مانند .

 

در انتهای این مطلب ، شما باید در نظر داشته باشید که هر یک از این کار ها به تنهایی کسب و کار شما را شکل نمی دهد . کسب کار مجموعه ای از کار های هدفمند است که به صورت مستمر و ادامه دار انجام می شود .

 

امیدواریم این مطلب برای شما کارآمد و مفید بود باشد و در کسب کار و زندگی خود از آن بهره ببرید ؛ همچنین باعث خوشحالی است که ما را در فضای مجازی دنبال کنید و از مطالب رایگان ما استفاده کنید .

شما چه مواردی را دیده اید که یک کسب و کار روایت داستانی قوی داشته است ولی روایت عددی آن ضعیف بوده و یا کلا دیده نشده و کسب و کار موفق نشده ؟ 

 

با تشکر 

فرهاد جهانگیری 

کارافرین برتر سال 91 و سال 92 

موسس برند کشوری چیترا 

مشاور راه اندازی کسب و کار و شتاب دهنده کسب و کار

 

نظر خود را بنویسید

 تماس با پشتیبانی