فروش منابع و امکانات اشتراکی

فروش منابع و امکانات  اشتراکی

 

فروش اشتراکی در دوران رشد خود است و خیلی از ما هنوز از آن اطلاع کافی نداریم .

در فروش اشتراکی شما می توانید به جای یک خرید سنگین فقط بخشی از مبلغ را پرداخت کنید و از آن خدمت یا کالا استفاده کنید،  به زبان دیگر به جای خرید یک محصول یا خدمت می توانید آن را به مدت زمانی که نیاز دارید قرض کنید و یا در واقع اجاره کنید .

اقای کوین کلی در کتاب اینده نزدیک از اقتصاد اشتراکی به عنوان سوسیالیسم نام برده البته میگوید که این یک سوسیالیسم سیاسی و اجتماعی نیست بلکه یک سوسیالیسم دیجیتالی هست .

در واقع هم همین است و این یک مکتب فکری نیست که دنبال کنندگان سرسخت داشته باشد بلکه گونه جدیدی از کسب و کار و مدل فروش اجتماعی است .

و برخلاف سوسیالها که می گفتند هر کسی به اندازه توان کار میکند و به اندازه نیاز برمی دارد ، در اقتصاد اشتراکی هر کس به هر اندازه که دوست داشت برمی دارد و محدودیتی ندارد. این مصداق بیشتر در حوزه های نرم افزاری کاربرد دارد .

البته قبل تر آقای بیل گیتس به افرادی که تقاضای نرم افزار های رایگان داشتند گفته بود این عده دنبال سوسیالیسم و نابودی اقتصاد امریکا هستند و احتمالا آقای کوین منظورش حرف آقای بیل گیتس می باشد .

در آینده تکنولوژی بلاک چین میتواند تاثیر زیادی بر روی رشد فروش اشتراکی داشته باشد .

مالکیت ها از بین می روند و دیگر فضا و امکانات نگه داشتن خیلی چیزها که با هزینه بالا همراه باشد، نیست .

شما قبلا برای دیدن یک فیلم باید یک دی وی دی را می خریدید و بعد دیدن فیلم دیگر نیازی به آن نداشتید و شاید بعضی وقت ها به خاطر هزینه ای که کرده بودید مجبور به نگه داشتن آن می شدید و مشکل فضا داشتید .

 

فروش منابع و امکانات اشتراکی

خیلی چیزهای دیگر هم به همین صورت است. هزینه نگه داشتن برخی امکانات علاوه بر هزینه ی زیاد خرید آن، شما را ترغیب می کند که آن خدمت را برای مدت زمانی که نیاز دارید اجاره کنید و هزینه آن را بر اساس توافق یا یک هزینه ثابت ماهانه و سالانه پرداخت کنید. مثل استفاده از سایت های ارائه دهنده فیلم. و یا شاید هزینه را به اندازه زمانی که از آن خدمت استفاده می کنید بپردازید. مثل دوچرخه های اشتراکی و ... . ما در مدت زمان خیلی کمی از آن دوچرخه استفاده می کنیم و  بعد از استفاده آن را در هر محلی که دوست داریم رها می کنیم و نیاز به هزینه نگهداری نداریم .

مالکیت، خوب یا بد

این مسئله باعث می شود که ما روز به روز از مالکیت و اختیار خود کم کنیم. چون مالکیت اهمیت کمتری دارد و آن چیزی که مهم است حق دسترسی با کیفیت و کم هزینه است ، از طرف دیگر آدم ها دوست دارند چیزی را که می خواهند در لحظه به دست بیاورند مثل اسنپ ، که بعد از به مقصد رسیدن دیگر به دنبال جای پارک نیز نگردد و یا در مثال های دیگر نیاز به انبار وجود ندارد.

به عنوان مثال : گروه ما کسب و کار خود را پیش از ورود به تولیدات دفتر فانتزی مشق ، تقویم و سررسید و ساعت دیواری،  در همین حوزه پیاده سازی کرده بود و با راه اندازی طرحی تحت عنوان " طرح امانی کتاب " کتاب ها را به مشتریان و مراجعان امانت می داد تا بعد از مطالعه به ما برگردانده شود. این طرح در برهه ای از سال برای 1500 نفر اشتغال ایجاد کرد و در بیش از 23 استان اجرا گردید و دو سال پیاپی به عنوان کارافرین برتر انتخاب شدیم .

چند نمونه خرید و فروش منابع اشتراکی 

خرید اشتراکی خانه در آمریکا

در آمریکا تقریبا فروش اشتراکی رونق بیشتری از سایر کشور ها دارد : فروش خانه های اشتراکی البته بیشتر جهت سرمایه گذاری است و خانواده ها و دوستان و گاها همکاران در شرکت ها به صورت جمعی یک خانه را می خرند.

دوچرخه اشتراکی 

دوچرخه های اشتراکی

دوچرخه اشتراکی یکی دو سالی است که در ایران هم راه افتاده و در صورتی که خوب اجرا شود فرصت خوبی است به این صورت که شما وقتی تمایل دارید با دوچرخه جایی بروید اولین دوچرخه ی در دسترس را برمی دارید و در مقصد به راحتی کنار خیابان پارک می کنید و نگران برگرداندن دوچرخه هم نیستید.

اما متاسفانه از آنجا که ما، در ایران، استاد خراب کردن طرح های اقتصادی هستیم، طرح دوچرخه اشتراکی هم جزء مواردی بود که به درستی اجرا نمی شود.

ویلاهای اشتراکی

خانه و ویلاهای اشتراکییکی از نیازها در شهرهای بزرگ ، مکان های تفریحی و استراحت برای اخر هفته ها است که مردم به شدت از آن استقبال می کنند ، ولی خرید یک ویلا و باغ شهری و از آن مهمتر نگهداری آن به شدت هزینه بر می باشد ، یکی از راههای رفع این مشکل خرید خانوادگی باغ های شهری به صورت مشترک است .

نت فیلیکس و نماوا و فیلیمو در رابطه با پخش فیلم

الان با پرداخت یک مبلغ مشخص و بعضا ناچیز شما میتوانید به آرشیو فیلمهای زیادی دسترسی داشته باشید در صورتی که همان طور که پیشتر گفته شد فقط برای خرید و نگه داشتن یک صد هزارم این فیلمها منابع و امکانات زیادی نیاز هست.

خرید کتابهای مشارکتی

خرید کتاب های مشارکتی مخصوصا کتابهای تحصیلی و مرجع دانشجویان از ایده هایی است که به خوبی می توان در دانشگاه به راه انداخت ، کما اینکه الان هم به صورت غیر متمرکز در بین داشنجویان اجرا می شود ولی اگر کسی بتواند این طرح را راه اندازی و اجرا کند میتواند درآمد زایی خوبی داشته باشد.

خرید ماشین اشتراکی

ماشین های اشتراکی

خرید ماشین، خصوصا ماشین هایی مثل ماشین آفرود و ماشین های مسافرتی بسیار هزینه بر و نگهداری آن هزینه برتر است ، در صورتی که در سال شاید چند بار بیشتر استفاده از ماشین آفرود و یا ماشین های مسافرتی نداشته باشیم. به راحتی می توان به صورت جمعی و گروهی یک ماشین افرود خرید کرد و به صورت نوبتی از آن استفاده کرد . 

و حتی حیوانات خانگی اشتراکی

حیوانات خانگی اشتراکی

نگه داری حیوانات خانگی نیز از مواردی هست که سخت و هزینه بر می باشد و می توان یک حیوان خانگی را اشتراکی خرید و نوبتی نگه داشت 

فروش اشتراکی ، از روش های اقتصادی نوین می باشد که روز به روز با استقبال بیشتری رو به رو می شود. 

شما هم میتوانید یک سرویس و خدمات را به صورت اشتراکی در اختیار مردم قرار دهید و کسب و کار کنید .

لطفا نظرات خودتان را زیر همین پست برای ما بنویسید تا سایرین هم بتوانند از نظرات و تجربیات و دانش شما بهره مند شوند .

 

با تشکر 

فرهاد جهانگیری

کارافرین برتر سال 1391 و سال 1392 

موسس برند کشوری چیترا 

مشاور و شتاب دهنده کسب و کار

 

نظر خود را بنویسید

 تماس با پشتیبانی