در 24 گذشته چند ساعت از وقت شما صرف اولویت هایتان شده است

در 24 گذشته چند ساعت از وقت شما صرف اولویت هایتان شده است

در 24 ساعت گذشته چند ساعت از وقت خودتان را صرف اولویت هایتان کردید ؟
این سوال را میشه اینجوری هم مطرح کرد .

چند ساعت از کارهایی که در 24 ساعت گذشته انجام دادیم در راستای هدفتان بوده ؟

و کدام کارتان در روز گذشته صرف رسیدن به هدفتون شده است و شما را در این مسیر هدایت کرده است ؟

همه ما ها در زندگی خودمون اولویت هایی داریم که تلاش میکنیم به اون برسیم . ولی خیلی وقت های از آن غافل میشیم و مدت ها میبینیم که عملا کاری برای رسیدن به اهدافمان انجام ندادیم ، و یا برنامه هایی که فکر میکردیم در راستای هدفمان انجام میدهیم تاثیر زیادی نداشته است .

آقای شعبان علی مثال بسیار جالبی در این زمینه دارد :

شما وقتی تلوزیون را روشن میکنید و میزنید شبکه مستند چرا که فکر میکنید یک برنامه آموزنده میبینید و این شبکه درباره انقراض یک گونه جانوری در آنسوی دنیا برنامه پخش میکند ، یک ساعت از وقت شما صرف دیدن این برنامه میشود ، در پایان تنها چیزی که یاد میگیرید این هست این گونه جانوری در حال نابودی هست .

بعد میزنید شبکه خبر، خبر در حال پخش یک گزارش در مورد سقوط ارزش سهام در امریکا هست ، خب تنها چیزی که نصیب شما شده است این بوده که نگرانی شما از آینده بیشتر شده و فکر میکنید که دنیا جای بدی برای زندگی هست و امنیت اقتصادی ندارید. و در محیط کار با همکارانتان در مورد اینکه اوضاع اقتصادی جهان رو به زوال هست صحبت میکنید و با ناراحتی عنوان میکنید که حتی اوضاع اقتصادی امریکا هم خراب است .

از طرف دیگه روزنامه را باز میکنید یک صفحه در مورد رابطه فلان بازیگر آقا و خانم نوشته با کلی حاشیه و تفسیر ... کلی هم وقتتون صرف خواندن این مطلب میشود.

گوشی خودتون را باز میکنید و وارد فضای مجازی میشوید، فضای مجازی که دیگه نوبره، جمله های قصار از بزرگان و نصیحت های روان شناسان و یا یک جمله از اگزوپری تا خبرهای آبکی روزانه و غیره 

و یک روز و شب شما با این ها پر میشود، و آنچه که شما یاد گرفتید تنها به درد دور هم نشینی ها شبانه میخورد که هیچ نفعی برای شما ندارد .

و شاید میشود گفت یک کلمه از اینها به درد اینکه شما یک ذره به هدفتان نزدیک تر کند نخورده است .

فرض کنید که من تولید کننده دفتر های مشق فانتزی و تقویم و سررسید و تخته شاسی هستم و برنامه داشتم که در سال جاری به فلان مقدار فروش داشته باشم و باید در این راسته با رقبای قدرتمند داخلی و خارجی مبارزه میکردم و راه کارهای جدید فروش ارائه میدادم ، با مشتری های جدید مذاکره میکردم و آنها را قانع میکردم که امسال دفتر های مشق فانتزی ما را خردی کنند ، چندکلمه از این آموخنه ها و یادگیری ها به من کمک میکرد تا من موفق میشدم ؟ من را به هدفم نزدیک کرده ؟ و یا چه روش فروش جدیدی در این 24 ساعت آموختم که بتونم به میزان فروش هدف گذاری شده خودم نزدیک بشم .

و یک مطلب بسیار جالب که ایشان بعد از این مثال می اورند .

یادگیری ما ها به دو شکل است یادگیری کریستالی و یادگیری پازلی .

این مدل یادگیری که از هر چیزی یک قطعه یاد بگیریم در نهایت چیزی به ما اضافه نکرده است . در صورتی که وقت ما پر شده و احساس میکنیم که روز ما مفید بوده است . 

در صورتی که ما در راستای هدفمان و اولویتمان هر روز یک یادگیری داشته باشیم بعد از یک یا دو سال در این رشته استاد میشویم و بعد از 5 سال صاحب سبک میشویم ، یادگیری کریستالی 

تمامی انسانهای که در طول تاریخ به جایی رسیدند و مسیر تاریخ و مسیر زندگی انسانها را عوض کردن  انسانهای بودند که تمام زندگی خودشان را وقف اولویتشان کردند ، 

و هر آنچه که در مسیر اولیتشان نبوده را حذف کردند و کنار گذاشتند .

تصور کنید گاندی وقتی میخواست این تحول عظیم را در جامعه هند ایجاد کنه تمام زندگی خود را در راستای این هدف قرار داده بود و با تمام وجود در این مسیر گام برمیداشت و هر انچه که غیر از این بود را کنار گذاشته بود .

و یا نادر شاه افشار برای تشکیل حکومتش چند سال برروی اسب بود تا توانست کشور را یک پارچه کند .

چه در حوزه مذهب چه در حوزه اجتماعی چه در حوزه سیاست فرقی نمیکند اگر برنامه زندگی خودتان را بر اساس اولویت تان تنظیم کنید شکی نکنید به هدفتان میرسید .

یک پارادوکس پیش می اید که زندگی چه ارزشی دارد که انسان بخواهد تمام زندگی خود را صرف اهداف خودش کند پس لذت بردن از زندگی چه میشود ؟

مسئله اول این است که هدف آن چیزی است که شما تمایل دارید برای رسیدن به آن ، قطعا رسیدن به آن برای شما مطلوب هست که انتخاب کردید پس  انجام  اولویت هایی هم که برای رسیدن به آن دارید برای شما لذت بخش خواهد بود . 

مسئله دوم این است که یک خصیصه انسان ها دارند و اون لذت بردن از آفرینش هست ، انسانهایی که در مسیر هدف قرار میگیرند بعد از مدتی دیگه لذت های کوچک زندگی اونها را اشباع نمیکند و آن چیزی که آنها را لبریز میکند آفرینش است ، این آفرینش برای هر کسی یک تعریفی دارد ، یک وکیل وقتی یک پرونده را به خوبی دفاع میکند ، یک پزشک وقتی یک معالجه موثر دارد ، یک املاکی وقتی یک معامله سخت را جوش میدهد ، یک تولیدکننده وقتی یک محصول تولید میکند و یک معمار وقتی یک طراحی منحصر به فرد انجام میدهد .

خیلی وقت ها مسیر رسیدن به هدف و حل کردن مشکلاتی که در مسیر خودتان قرار دارد از خود رسیدن به هدف لذت بخش تر است . و حل این چالش ها برای انسان انرژی مضاعف ایجاد میکند.

توانایی های خودتان را کشف کنید و رسالت زندگی خودتان را بیابید و اولویت زندگی خودتان را تعیین کنید و در مسیر موفقیت گام بردارید .

زندگی کوتاه تر از این هست که بخواهید وقت خودتان را تلف کنید و با کارهای بیهوده روزتان را شب کنید .

                                             با تشکر 

                                        فرهاد جهانگیری

                            کارافرین برتر سال 1391 و 1392

          مربی خود شکوفایی فردی و مشاور راه اندازی کسب و کار 

 

 

 

 

نظر خود را بنویسید

نظرات 1

سپاس فراوان بخاطر این مطالب ارزشمند و تاثیر گذار
۱۳۹۹/۵/۱۹
 تماس با پشتیبانی