نعمت ورشکستگی

نعمت ورشکستگی

 

مقدمه

در گذشته سونامی بلایی آسمانی بود که همگان از وقوع آن می ترسیدند و برای پیشگیری از ابتلا به این بلا دست به دعا می شدند. اما شاید برایتان جالب باشد که بدانید اکنون دیگر مثل گذشته از سونامی نمیترسند؛ بلکه میگویند: welcome Tsunami!

چون یاد گرفته اند که چگونه این بحران را به فرصت تبدیل کنند؛ و با نصب توربین های غول پیکر در مسیر جاهایی که امکان دارد سونامی بیاید ، از سونامی برق تولید می کنند که در برخی اوقات این برق منبع انرژی یک شهر است و تمام انرژی مورد نیاز یک شهر را تامین می کند.

سونامی -ورشکستگی -مدیریت بحران

این مثال را نقل کردم که بگویم : ورشکستگی و بحران همیشه هم اتفاق ناگوار و ناراحت کننده ای نیست!

اصول مدیریت بحران چیست؟ ذهن ها فوراً به‌سمت فاجعه‌ای طبیعی مانند سونامی‌ یا زلزله می‌رود که همه‌جا را ویران می‌کند. بااین‌حال، بسیاری از بحران‌ها نیز وجود دارد که ناشی از وقایع و شرایط مختلف، ازجمله بحران‌های وجودی و بحران‌های فاجعه ی دست بشر و بحران‌ها و استراتژی‌های کسب‌وکار است. بحران‌های کسب‌وکار موضوعی است که در این مقاله می‌خواهیم آن را بررسی کنیم.

در ردۀ اصول مدیریت بحران کسب‌وکار، تعدادی از موقعیت‌های مختلف با قابلیت ایجاد صدمات بزرگی به شرکت بدون توجه به صنعت یا اندازه یا منابع شما وجود دارد. همۀ مشاغل مستعد ابتلا به این بحران هستند؛ به‌همین‌دلیل، برای هرآنچه ممکن است به‌وجود بیاید و به سقوط شرکت منجر شود، آمادگی لازم را باید داشت.

برنامه ی مدیریت بحران

برنامۀ مدیریت بحران فرایندی است که هر کسب‌وکار برای مقابله با وضعیت غیرمنتظره یا اضطراری یا بحرانی در نظر می‌گیرد. این برنامه باید قبل از وقوع بحران طراحی شود؛ بنابراین، کسب‌وکار آماده است از آن برای مبارزه با بحران استفاده کند. به عنوان مثال ما در گروه تجاری چیترا گروهی برای مقابله با بحران احتمالی تدارک دیده ایم تا از وقوع هر پیشامدی جلوگیری کنیم و در صورت وقوع بحران با آن مقابله کنیم.

بحرانی به نام ورشکستگی

ورشستگی-بحران-

اگر زندگی نامه بزرگان کسب و کار را مطالعه کنید متوجه می شوید که اغلب آن ها حداقل یک بار ورشکستگی را در کارنامه خود دارند و آن را تجربه کرده اند.

ازمواجه با ورشکستگی نهراسید،  این می تواند یک فرصت باشد.

برنامه ی مدیریت بحران

برنامۀ مدیریت بحران فرایندی است که هر کسب‌وکار برای مقابله با وضعیت غیرمنتظره یا اضطراری یا بحرانی در نظر می‌گیرد. این برنامه باید قبل از وقوع بحران طراحی شود؛ بنابراین، کسب‌وکار آماده است از آن برای مبارزه با بحران استفاده کند.

در این بحث می خواهیم درباره ورشکستگی  و راه های مقابله با آن صحبت کنیم.

اول: راههای پیشگیری از ورشکستگی 

در این بخش به عللی می پردازد که می توانند منجر به ورشکستگی یک کسب و کار شوند. پیش از پرداختن به هر بحثی، خوب است که این موارد در نظر گرفته شوند و از پیشامد آن ها جلوگیری شود:

1- کمبود سرمایه ، ممکن است فرد در برآوردهای خود مقدار سرمایه ی مناسبی را در نظر نگرفته باشد و با کمبود سرمایه مواجه شود. پس به عنوان اولین اصل باید برآورد مناسبی از سرمایه ی مورد نیاز داشته باشیم و سرمایه ی کافی را برای شروع کسب و کار فراهم کنیم.

2- گردش نقدینگی کسب و کار به درستی ایجاد نشده است و احتمالا نقدینگی در جای درستی هزینه نمی شود. مسئله ی قابل توجه دیگر این است که شاید نقدینگی به خوبی و در زمان مناسب  ایجاد نمی شود.

3-  ممکن است برنامه عملیاتی کسب و کار، به خوبی طراحی نشده و یا در صورت طراحی صحیح، به درستی اجرا نمی شود.

4- شناخت رقبا مورد بعدی قابل بحث است. شناخت رقبا باید به درستی و مطابق اصول مدیریتی انجام شود. در غیر این صورت ممکن است توسط آن ها غافلگیر شده و کسب و کار رو به انحطاط برود.

5- قدرت فروش موضوعی مهم و اساسی است که نباید از آن غافل شد. ممکن است قدرت فروش صاحبان کسب و کار پایین بوده باشد و یا برنامه و استراتژی مناسبی برای فروش نداشته اند.

دوم: راههای کنار آمدن با ورشکستگی

راه های مقابله با ورشکستگی

معمولا پس از وقوع ورشکستگی، مدیریت کردن بازخوردهای منفی دیگران، مواجهه با ترس هایشان، فروپاشی کانون خانواده، اعتماد سلب شده از نظر کاری و دیگر عوامل سبب می شود انگیزه فرد بسیار کاهش یابد. یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در رابطه با کنار آمدن با ورشکستگی این است که فرد ورشکسته خوب استراحت کند و برای مدتی از فضای کسب و کار دور باشد. مناسب است که فرد یا گروه ورشکسته به هیچ چیز فکر نکند و به ذهن خود اجازه دهد که  تحلیل مناسبی از شرایط پیش امده داشته باشد.

اغلب پس از عبور از بحران، به خاطر آوردن آن چه اتفاق افتاده بسیار تلخ و دشوار است.

اگرچه به فراموشی سپردن آن چه بر فرد یا گروه ورشکسته گذشته است از جمله ترس های خانواده پس از وقوع ورشکستگی، طلاق، از دست دادن شغل سابق و درآمد بالا، بدهی های زیاد و ملامت های اطرافیان، بعید به نظر می رسد اما اکنون که از این بحران جان سالم به در برده، زمان این است متناسب با شرایط خاص خود، پایگاه های اجتماعی، عاطفی و کاری قوی تری برای خود بسازد. ایجاد چنین شبکه های حمایتی به افراد کمک خواهد کرد با آسیب و فشار کمتری، از روزهای پس از این بحران عبور کنند.

سوم: راههای غلبه بر ورشکستگی و تبدیل یک بحران به فرصت

مقابله با ورشکستگی

ورشکستگی به حالتی گفته می شود که صاحب یک کسب و کار نتواند بدهی های خود را پرداخت کند. در صورتی که ورشکستگی برای یک سازمان رخ دهد، باید تغییر عمیقی در رویه کاری سازمان ایجاد شود. اگر تغییر صورت نگیرد، سازمان احتمالا با بحران مجدد مواجه مي شود.

مناسب است که افراد یا سازمان پس از مواجهه با بحرانی مانند ورشکستگی برای سرپایی مجدد و تبدیل تهدید به فرصت به این سوالات پاسخ دهند: چه اتفاقي افتاده است؟ چه کسي مسئول است؟ چرا اين اتفاق افتاده است؟ اين اتفاق چه کساني را تحت تأثير قرار داده است؟ چه بايد بکنيم؟

سخن آخر

اطمینان از آمادگی شغلی برای هر نوع بحران، این امکان را می‌دهد تا درکنار مشتریان و رقبا و کارمندان خود، اعتبار کسب کنید. با تدوین برنامۀ اصول مدیریت بحران، باتوجه‌به مراحل احتمالی بحران و ایجاد تیمی ‌از مردم برای کمک به حل هر بحران یا فاجعۀ پیش‌بینی‌نشده‌، از تأثیر منفی آن بر کسب‌وکارتان جلوگیری کنید.

کار خود را دربارۀ برنامۀ مدیریت بحران شروع کنید و با افرادی ارتباط برقرار کنید که به‌منظور آماده‌سازی کسب‌وکار برای مقابله با هر نوع بحرانی به کمکشان نیاز دارید.

نظر شما در این زمینه چیست؟ لطفاً ایده‌های خود را با کاربران گروه تجاری چیترا به اشتراک بگذارید.

 

نظر خود را بنویسید

 تماس با پشتیبانی