گوسفند داری با موبایل

گوسفند داری با موبایل

دنیای کسب و کار داره به شدت متحول میشه. یکی از روشهای کارافرینی بهینه سازی کسب و کارهای سنتی و اجرای آن به روش جدید و بر اساس نیاز جدید انسانهای اطراف ما هست.

در کشور چین یک شرکت پرورش گوسفند یک برنامه طراحی کرده است که شما با نصب این برنامه برروی گوشی خودتون میتونید یک بره یک ماهه را از این شرکت به عنوان حیوان خانگی بگیرید و با همین برنامه نحوه نگهداری اونو دریافت کنید و پس از شش الی هفت ماه این بره را یا به شرکت برگردانید و یا از شرکت خریداری کنید و گوشت آن را به دوستانتون هدیه بدید.

ایده بسیار جالبی هست . الان خانواده های زیادی هستند که علاقه مند هستند که یک حیوان خانگی داشته باشند ، چه بهتر که این حیوان خانگی یک بره ناز و نجیب باشه ، میتونه یک همدم بی آذار و دوست داشتنی برای بچه ها و بزرگتر ها باشه .

جالبه که این شرکت پس از 9 ماه علاوه بر اشتغال زایی که انجام داده و کارمنداش و زیاد کرده تولید روزانه گوشت خودش را از 30 کیلو در روز به 3 تن در روز رسونده .

این شرکت چینی بدون اینکه هزینه نگهداری هفت ماهه یک بره را به عهده بگیره هزاران بره را توسط مردم به بهترین شیوه پرورش میدهد . از طرف دیگه نیاز یک نفر به حیوان خانگی را نیز رفع میکند و این یک معامله برد-برد هست و دو طرف راضی هستند و به برنامه خود میرسند.

از طرفی مدل دیگه ای از کارافرینی هست که شما نیازهای پنهان جامعه و انسانهای اطراف خودتون را شناسایی میکنید و جهت رفع اون نیاز راهکار کارافرینی میدهید .

نیاز پنهان جزو نیازهایی هست که وجود دارد ولی شخص به اون آگاه نیست

مثلا اینکه یک دانش آموز نیاز به یک دفتر املا دارد این یک نیاز آشکار است ولی اینکه این دفتر در انتها استیکر خوب عالی متوسط داشته باشد یک نیاز پنهان است ولی وقتی آشکار شد اهمیت این موضوع بیشتر میشود و وابسگی به آن شدیدتر است 

ویا داشتن یک تقویم و سررسید برای برنامه ریزی روزانه ضروری و از نیازهای اشکار یک فرد میباشد ولی اینکه در انتهای روبان (پارچه نازکی که به عنوان جدا کننده داخل سررسید دوخت میشود) یک خودکار وصل شده باشد که این خودکار همیشه همراه سررسید باشد این یک نیاز پنهان و ضروری است.

خب برگردیم به موضوع  این شرکت از چه مدل کارافرینی کرده ؟

الف - اولین مدلی که این شرکت استفاده کرده این هست که از یک کسب و کار سنتی یه مدل و روش جدید فراهم آورده که تاثیر زیادی هم داشته و استقبال زیادی هم شده ، اون هم از نوع نواوری دیجیتالی که از بهترین مدلهای کسب و کار میباشد

خیلی وقت ها نگاه به کارافرینی خیلی کلیشه ای هست و ما فکر میکنیم که کارافرینان یک ایده های عجیب و غریب دارند و یا ما برای کارافرینی باید یک ایده خیلی عجیب از یه کره دیگه بیاریم و پولدار بشیم ، در صورتی که اینطور نیست خیلی وقت ها ما میتوانیم همان کارهایی که سالهاست داره توسط دیگران انجام میشه با یک تغییر کوچک یک کارافرینی که مورد توجه همه قرار بگیره انجام بدیم و درامد زایی بکنیم . یک تغییر کوچک در نحوه تولید، یا نحوه بسته بندی جدید ، و یا نحوه عرضه جدید 

ایده ایس پک بابک خان بختیاری مگه چقد فرق داره با یه بستنی ساده ، همون بستنی هست که ایشون فکر کردن یه خورده شل تر باشه و راحت تر میشه  با نی خورد .

و یا ایده اسنپ با تاکسی های سنتی چقد فرق داره ؟

و یا هزاران کارافرینی که در اطراف خودمون میبنیم 

این شرکت چینی  پرورش گوسفند هم روش نگه داری گوسفندان هم در نحوه ارتباط گیری با مخاطبان و جامعه را متحول کرده .

یک نفر برای گرفتن یک بره خانگی تنها با یک کلیک عکسها را میبیند و انتخاب میکند و برایش ارسال میشود و روزانه برنامه غذایی و نحوه نگه داری بره به ایشان ارسال میشود . تصور کنید  که اگه یک نفر به صورت سنتی میخواست یک بره خانگی تهیه و نگه داری کند باید از کجا تهیه میکرد و چه چقد زمان باید صرف میکرد که یک نفر بره یک ماهه بفروشه  و ...

ب - کارافرینی بر اساس نیازهای پنهان افراد 

خیلی از نیازهای ما در ما وجود دارند ولی ما از آن بی خبریم تا اینکه توسط یک شرکت این نیاز شناسایی میشود و اونوقت ما به ضرورت اون ایده پی میبریم 

مثل اینکه یک نفر پاکن را در انتهای مداد قرار داد ، مصرف کننده مداد همیشه یک پاکن همراه دارد و به راحتی میتواند دفتر مشق خودش را پاک کند

در مورد این شرکت هم کارافرینی دیگه ای که انجام داده نیاز پنهان جامعه ای که نیاز به یک حیوان خانگی بجز سگ و گربه دارد را شناسایی کرده و راهکار و مدل بیزنسی طراحی کرده و درامد زایی کرده است

کشور ما به عنوان یک کشور کهن ، پر است از مشاغل سنتی و با ریشه های هزاران ساله که متاسفانه در حال از بین رفتن هست . 

مشاغلی مانند تجارت های سنتی ، حمل نقل دریایی و خشکی ، کشاورزی و دامداری و باغداری .. تا صنعت گری و هنرهای دستی و هزاران شغل دیگر .

تمام این مشاغلی که در حال از بین رفتن هستند مورد نیاز جامعه هستند ولی شکل نیاز و نحوه پاسخ به این نیازها عوض شده است .

با توجه به این که متاسفانه کسی در این حوزه کار زیادی نکرده است ، و تقریبا تمامی حوزه ها بکر مانده است ،افرادی که بتوانند در این حوزه ها نواوری داشته باشند کارافرینان موفقی خواهند بود .

از امروز با یک نگاه جدید به محیط اطراف خودمون نگاه کنیم و ببینیم برای مشکلات اطراف ما چه راهکاری وجود دارد که ما میتوانیم یک سرویس و ارزش افرینی برای جامعه داشته باشیم و برای خودمون یک بیزنس متفاوت ایجاد کنیم . و یادمان باشد که بیزنس موفق بیزنسی است که ارزشی برای افراد جامع ایجاد کند . هر چه خدمات شما در بیزنستان به جامعه ارزش بیشتری ارائه دهد موفق تر خواهد بود.

          با تشکر از وقتی که برای خواندن این مقاله گذاشتید

                                    فرهاد جهانگیری

                       کارافرین برتر سال 1391 و 1392

                         مشاور راه اندازی کسب و کار

                          مربی خود شکوفایی فردی

 

 

 

نظر خود را بنویسید

 تماس با پشتیبانی