چگونه از توانایی های خودمان مدل کسب و کار بسازیم

چگونه از توانایی های خودمان مدل کسب و کار بسازیم

کسب و کار فقط خرید و فروش و یا خدمات نیست ، شما با هر توانایی که دارید می توانید از توانایی های خود استفاده کرده و کسب درآمد کنید . 

بسیاری از افراد گمان می کنند برای کسب درآمد باید حتما زمان مشخصی را در مکان مشخصی صرف کنند تا به درآمد تعیین شده ای برسند. و یا فکر می کنند باید پول زیادی در اختیار داشته باشند تا با خرید امکانات بتوانند کسب و کار خود را به راه بیندازند.

اما ذهن های خلاق از این قاعده مستثنا هستند. آن ها خوب می دانند که می توانند با استفاده از خلاقیت و توانمندی خود و امکانات موجود به درآمد برسند.

 

 

مدل کسب و کار

به دو روش می توان خلاقانه کسب درآمد کرد:

کسب درآمد در خانه

کسب درآمد در جامعه

مطلوب است فرد میزان امکانات و علاقمندی ها و نیز توانمندی های خود را یادداشت کند و با توجه به آن ها یکی از دو روش بالا را انتخاب کرده و شروع به کار کند.

در این مقاله سعی می کنیم که با روش ها و مدل های کسب درآمد در کسب و کارها آشنا شویم . 

مدل درآمد از کسب و کار یعنی اینکه شما در کسب و کارها از چه روش های کسب درآمد استفاده می کنید . 

1-  اولین روش : کسب درآمد از طریق بازرگانی کالا است و به اندازه هر قلم کالا و خدمات محاسبه درآمد انجام می شود. این روش ساده ترین و معمول ترین مدل کسب درآمد است. در این روش سعی بر این است که کالا و یا خدمات خود را ارائه کنیم و به ازای آن پول دریافت کنیم. تبلیغات در این روش می تواند موثر باشد.

2- دومین روش : درآمدی به ازای تعداد دفعات استفاده از یک خدمت هست نه حجم استفاده. مثل اینکه برای چند بار وارد شدن به یک محوطه بازی کودکانه هزینه دریافت می شود نه مدت زمان وارد شدن به بازی.

3- سومین روش : حق آبونمان هست به صورت ماهانه، سالانه و روزانه. در واقع در این روش به ازای مشترک شدن هر فرد و برای جبران هزینه ی خدماتی که به وی ارائه می شود، هزینه اشتراک یا آبونمان از فرد دریافت می شود.

 

هزینه اشتراک

4- چهارمین روش: دریافت کمسیون است که در ترخیص کالا مشاهده می کنید. در این روش به ازای کار و خدمتی که ارائه می دهیم، مبلغی را به عنوان کمیسیون دریافت می کنیم.به عنوان مثال در مشاور املاک به ازای راهنمایی لازم برای خرید و فروش یا خدمات دیگر و نیز آشنا کردن دو طرف معامله و در واقع ایفا کردن نقش واسطه، مبلغی به عنوان کمیسیون دریافت می شود.

5- پنجمین روش : مدیریت پیمان است. به عنوان مثال زمانی که شما یک ساختمان را تحویل کسی می دهید تا بر اساس استاندارهای شما ساخته شود و پس از ساخته شدن درصدی از کار را به ایشان پرداخت می کنید، در واقع به صورت پیمانی یا پیمانکاری قرارداد بسته اید. به این عمل مارک آپ می گویند. مارک آپ نیز مزایا و معایب خاص خود را دارد. به عنوان مثال کار فوری و بدون فوت وقت برای یافتن متخصص امر تمام می شود که این مزبت این روش است. اما نداشتن حق انتخاب در انتخاب افراد گوناگون و لزوم اعتماد به یک فرد یا گروه از معایب این روش به شمار می رود.

6- ششمین روش : کمک های داوطلبانه است. مثل سایت ویکی پدیا. در این سایت اطلاعات در اختیار افراد قرار می گیرد و بنای آن بر اعتماد است.چرا که کاربران و بازدیدکنندگان نیز امکان ویرایش اطلاعات را خواهند داشت. این موضوع از جهاتی خوب و از جهاتی بد است. خوب به این دلیل که بر یوزر فرندلی بودن سایت تاثیر می گذارد و احساس خوبی را در کاربر ایجاد می کند. اما بد از این جهت که ممکن است اطلاعات اشتباه وارد سایت شود و همین موضوع از منبعیت این سایت کم می کند.

 

 

اسپانسر

7 - هفتمین مورد : جذب یک یا چند اسپانسر است. اسپانسر به فرد یا افرادی گفته می شود که در قالب فرد یا سازمان هزینه های مالی یک رخداد را بر عهده می گیرند. آن ها در واقع این هزینه را برای تبلیغات یا علاقمندی های خود می پردازند.

8 - هشتمین مورد : کسب درامد از طریق نمایندگی است.

9- نهمین مورد : دادن لیسانس هست. این مسئله شبیه مورد هشتم است منتها با این تفاوت که در مورد هشتم ما صرفا محصول یا خدمات مورد نظر خود را ارائه می دهیم و برای گسترش کسب و کار خود نمایندگی اعطا می کنیم.

اما در مورد لیسانس، ما به کالا یا خدمت مورد نظر دیگری لیسانس اعطا می کنیم تا او نیز بتواند با استفاده از اعتبار ما کسب و کار خود را راه بیندازد. و درآمدزایی این روش برای ما این است که از اعتبار خود خرج می کنیم تا به صورت توافقی درآمدی از فروش یا هزینه لیسانس را دریافت کنیم.

 

کسب و کار

10 - دهمین مورد:  حذف کردن شاخ و برگ های یک بیزنس و ارائه یک بیزنس جدید است.

11- یازدهمین مورد : دریافت هزینه بر اساس مصرف است. مثل اینترنت. در این مثال یک سری شرکت ها به عنوان isp وجود دارند که خدمات اینترنت را ارائه می کنند و در ازای تخصیص پهنای باند و پورت، پول دریافت می کنند.

12 - دوازدهمین مورد :  فریمیوم است.

13 - سیزدهمین مدل:  مدلهای درآمدی دیجیتالی و تجارت الکترونیک است. این روش به کسانی توصیه می شود که توانایی بالایی در کسب اعتماد سایرین دارند. همچنین به پروتکل های بازاریابی اینترنتی و شبکه های مجازی تسلط کامل دارند.

در عصر امروز پبشنهاد می شود حتی در کنار راه اندازی یک کسب و کار سنتی، دیجیتال مارکتینگ را نیز به صورت موازی مدیریت کنید. این نوع از مارکت می تواند کمک شایانی به پیشرفت کسب و کار شما بکند.

تجارت الکترونیک

14 - چهاردهمین مدل :  مدل حمل و نقل است.

15 -پانزدهمین مورد :  درآمد قبل از هزینه است.

16 - شانزدهمین مورد : سرمایه گذاری است.

17 - هفدهمین مورد:  بازبینی و رتبه دهنده است.

18 -هجدهمین  مورد :  بازاریاب ها هستند.

19 - نوزدهمین مورد : تامین کننده است.

20 - بیستمین مورد : پشتیبان ها هستند. در این روش می توانیم برای خدمات یا کالای ارائه شده توسط خود یا سایرین پشتیبانی ارائه دهیم و از راه این خدمت درآمدزایی کنیم. 

21 - بیست و یکمین مورد:  مبادله گرها هستند.

22 - مورد بعدی حق عضویت است.

23 -...

شما چه مدلی را می شناسید لطفا برای ما بنویسید ما در ویدئو های اینستا با نام شما منتشر می کنیم. 

 

گروه تجاری چیترا

 

نظر خود را بنویسید

 تماس با پشتیبانی