کاربرد انواع دفترهای نقاشی

کاربرد انواع دفترهای نقاشی

نقاشی هنری است که همه گروه های سنی به آن علاقه دارند . نقاشی یک سرگرمی مفید است که باعث تقویت احساسات و بهتر شدن روابط اجتماعی می شود.

در این مقاله شما را با انواع دفتر نقاشی و کاربرشان آشنا می کنیم.

کدام دفتر نقاشی برای شما مناسب است؟

اولین نکته برای خرید دفتر نقاشی که باید به آن توجه کنیم جنس کاغذ دفتر نقاشی است که با توجه به استفاده ای که میخواهیم از آن داشته باشیم انتخاب می کنیم.

هرکاغذی مناسب هر نقاشی ای نیست پس باید در انتخاب دفتر نقاشی دقت کنیم.

 

نقاشی سیاه قلم گربه

کاغذهای۸۰ گرمی معمولا مناسب طراحی سیاه قلم یا نقاشی خشک است. و دفتر با کاغذهای ضخیم تر مناسب نقاشی تر هستند. مانند : اکرولیک، کار با گواش، رنگ روغن و آبرنگ است. کاغذ با گرماژهای بالا برای نقاشی مناسب تر هستند زیرا باعث می شود که نقاشی زودتر جذب شود وکاغذ چروک نخورد.

سایزهای محتلف دفتر نقاشی

سایز دفترهای نقاشی برای هرکس با توجه به کاری که انجام می دهد مهم است.

بیایید با سایزهای مختلف کاغذو کاربردشان آشنا شویم.

دفتر نقاشی سایزA3 : دفترهای سایز A3مناسب دانشجویان رشته مهندسی و طراحی است، برای اینکه فضای کافی برای رسم طرح و پلان های خود را داشته باشند بهتر است از این سایز دفترها استفاده کنند.

دفترنقاشی سایزA4: دانش آموزان ودانش جویان رشته های هنری و طراحی لباس برای نمایش جزییات کارهای هنری و طراحی خود به دفترهای نقاشی در سایز کاغذA4 نیاز دارند.

دفتر نقاشی سایزA5: این سایز دفترها مورد استفاده هنرجویانی است که همیشه از یک سایز دفتر برای طراحی و اتود زنی هایشان استفاده می کنند. دفتر نقاشی سایزB5: این دفترها اندازه مناسبی دارند ، نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچکند و به دلیل اندازه مناسب و وزن کم حمل آن آسان است و مورد استقبال دانش آموزان پایه ابتدایی است.

 

جنس کاغذ دفترهای نقاشی

دفترهای نقاشی از کاغذهای مختلفی مانند: کاغذ معمولی، کاغذ کارتریج، کاغذ آبرنگ، کاغذ مرطوب، کاغذ کرافت تولید می شود و بعضی از هنرجویان خوش ذوق از کاغذ مشکی برای طراحی استفاده می کنند. استفاده از این دفترها با توجه به جنس و گرماژ کاغذشان متفاوت است، استفاده از این دفترها باید متناسب با ابزاری باشد که برای کارتان استفاده می کنید.

درمقاله آشنایی با جنس کاغذ ذرباره گرماژ دقیق این کاغذها توضیح دادیم.

کاغذ مشکی نقاشی

دفتر کاغذ مشکی

خیلی از نقاشان و طراحان دوست دارند که روی مقوای مشکی نقاشی کنند و هنر خود را به نمایش بگذارند. روی این کاغذ ها طرح های زیبایی را میتوان به تصویر کشید . روی کاغذ مشکی معمولا از رنگ سفید استفاده می شود و هنرمندان خوش ذوق آثار زیبا و متفاوتی را خلق می کنند. با توجه به رنگ مشکی کاغذ نمی توان از هر رنگی روی آن استفاده کرد ، با استفاده از خودکار ، روان نویس، پاستیل و راپید سفید می توان روی این کاغذها طراحی کنید و نقاشی های شگفت انگیزی را به نمایش بگذارید. این دفترها در طرح ها و صحافی مختلفی عرضه می شوند.

کاغذ کارتریج مخصوص نقاشی

این کاغذها در وزن های مختلف به صورت صیقلی وبافت دار هستند که از کیفیت خوبی برخوردارند کاغذ کارتریج برای طراحی با مداد و خودکار و جوهر مناسب می باشند و اغلب برای تصویر سازی و طراحی استفاده می شود

 

 

 

نقاشی آبرنگ

 

دفتر نقاشی آبرنگ

دفترنقاشی آبرنگ مخصوص هنرجویانی است که به کار با آبرنگ علاقه دارند ، دفتر نقاشی آبرنگ برای هنرجویانی که به صورت تخصصی و حرفه ای کار با آبرنگ را دنبال می کنند مناسب است. این دفترها از تخته شاسی مقوایی ساخته شده است و شما برای کشیدن نقاشی نیازی به تخته شاسی ندارید ، با ویژگی هایی که این دفترها دارند شما به راحتی می توانید به دل طبیعت بروید وذوق و هنر خود را روی این دفترها پیاده کنید و لذت ببرید. کاغذاین دفترها به گونه ای طراحی شده است که ظرافت و مهارت شما به خوبی دیده می شود و نقاشی شما هنگام جابه جایی خراب نمی شود.

کسانی که می خواهند به صورت حرفه ای نقاشی کنند داشتن دفتر نقاشی آبرنگ ضروری است.

 

دفتر نقاشی فیلی

دفتر نقاشی فیلی

دفترهای نقاشی فیلی یادآور دوران شیرین کودکی ما است .

این دفترها یکی از ابزارهای شکوفایی و خلاقیت استعداد کودکان در کشیدن نقاشی است. کودکان برای کشیدن نقاشی به فضای بیشتری نیاز دارند ، دفترهای فیلی به دلیل داشتن فضای بزرگتر برای کودکان مناسب است و به دلیل صفحات کمتر حمل آن برای کودکان راحتتر است. جلد دفترهای فیلی ضخیم و محکم است و از نقاشی شما محافظت می کند. دفتر نقاشی فیلی ازجمله دفترهایی است که همیشه در خاطرات ما می ماند. امروزه این دفترها در انواع و شکل های مختلف و یا همان شکل قدیم توسط تولید کنندگان تولید می شود.

صحافی دفتر های نقاشی چیترا

دفتر نقاشی چیترا

 1-دفتر نقاشی رحلی چیترا

الف- دفتر نقاشی رحلی 20 برگ منگنه ای

این دفتر در 20 برگ با صحافی منگنه ای تولید شده است و با 6 طرح جذاب و زیبا عرضه میشود . علت نام گذاری این دفتر : منگنه ای هست که در وسط دفتر جهت متصل کردن جلد به کاغذ و کاغذها را به هم متصل می کند . البته این دفتر را به نام های مفتولی نیز می نامند .

ب-دفتر نقاشی رحلی32 برگ سیمی

این دفتر با 32 برگ با صحافی فنر از بالا با 6 طرح زیبا تولید شده است . فنر این دفتر به صورت تک فنر است و از استیل براق تولید شده است . با توجه به صحافی فنر این دفتر، کودک می تواند از بالا ورق بزند که باعث راحت تر شدن کار می شود.

پ-دفتر نقاشی رحلی50 برگ ته چسب

این دفتر 50 برگ با صحافی ته چسب و با 6طرح زیبا تولید شده است .روش تولید این دفتر به این شکل است که انتهای دفتر در داخل محفظه چسب با حرارت بسیار بالا قرار می گیرد و بعد از دریافت چسب توسط دستگاه به قسمت دیگری منتقل می شود که با فشار زیاد برگه ها به هم می چسبند به طوری که به راحتی نمی شود از هم جدا کرد و در مرحله بعد جلد نیز به همین روش به روی کاغذ های دسته شده چسبیده می شود .

2-دفتر نقاشی جلد طلقی چیترا

این دفتر با جلد طلقی و صحافی فنری تولید شده است . سایز این دفتر 17 در 24 است و صحافی آن تک فنر از جنس فنر استیل براق است .

3- دفتر نقاشی تک رنگ ته چسب چیترا

این دفتر با صحافی ته چسب تولید شده است و فقط در رنگ های سبز و ابی و قرمز و زرد عرضه شده است.

معمول ترین و بهترین صحافی دفتر نقاشی

معمول ترین صحافی در دفتر نقاشی ، صحافی سیمی به صورت عمودی و افقی است که دفتر به صورت ۱۸۰ درجه باز می شود و کار با آن راحت تر است . بهترین جلد برای دفتر نقاشی جلد سخت است ،جلد سخت از نقاشی شما محافظت می کند و هنگام کار با دفتر احساس راحتی می کنید. این دفترها ماندگاری بیشتری دارند و در طول سال خراب نمی شوند.

 

 

 

نظر خود را بنویسید

 تماس با پشتیبانی