کاربرد دفتر شطرنجی

کاربرد دفتر شطرنجی

خطوط ظریف در دفتر شترنجی یک شبکه منظم را تشکیل می دهد. این خطوط برای کشیدن رسم نمودار، منحنی ها و راهنمای دقیق برای نشان دادن مختصات است که در بحث های ریاضی، مهندسی و آزمایشگاهی کاربرد زیادی دارد.

نقشه کشی و مهندسی با دفتر شطرنجی

این دفترها کاربرد زیادی در رشته های مهندسی و نقشه کشی دارند، خطوط منظم دفتر شطرنجی به صورت کاملا دقیق و منظم مختصات را با ترسیم روی صفحه شطرنجی نشان می دهد. دفترهای شطرنجی این مزیت را دارند که بدون نیاز به خط کشی و اندازه گیری می توانید خطوط را رسم کنید و مختصات دقیق را نشان دهید‌. همه ی خانه ها دریک اندازه مشخص است و شما می توانید فقط با شمارش خانه ها خطوط را ترسیم کنید. اندازه خانه های دفترشطرنجی برمبنای اینچ است و بعضی از آنها بر مبنای یک سانتی متر و بعصی از آنها برمبنای نیم سانتی متر است.

الگو کشی با دفتر شطرنجی

 

دفتر شطرنجی و الگو کشی

 

الگو کشی یکی از کاربرد های مهم دفتر شطرنجی است. دفتر شطرنجی در الگو کشی خیاطی استفاده زیادی دارد. روی کاغذ شطرنجی الگو در اندازه کوچک کشیده می شود و در مقیاس بزرگتر با استفاده نسبت و تناسب روی کاغذ الگو پیاده می شود و براساس این اندازه ها پارچه را برش می دهند. از الگو کشی روی کاغذ شطرنجی برای خیلی از کارهای هنری وفنی دیگری نیز استفاده می شود. برای دوخت کیف و درست کردن عروسک های مختلف در طرح و اندازه های متنوع، برای درست کردن جعبه در سایزهای مختلف، همه ی این ها نیاز به الگو کشی دارند ، الگو کشی توسط دفتر شطرنجی به ما کمک می کند که اندازه ها را دقیق تر در نظر بگیریم و درنتیجه یک کار عالی ودر نهایت ظرافت و دقت خلق کنیم و لذت ببریم.

کاربرد دفتر شطرنجی در نفاشی و طراحی

استفاده از دفتر کاغذ شطرنجی در رشته های هنری بسیار زیاد است. مخصوصا برای مبتدیان که تازه کار طراحی را شروع کرده اند، استفاده از دفتر و کاغذ شطرنجی به دقیق تر شدن ترسیمشان کمک می کند‌. طراحان برای طراحی عکس می توانتد با استفاده از دفتر یا کاغذ شطرنجی عکس را به صورت دقیق پرینت بگیرند و روی یک کاغذ شطرنجی دیگر که اندازه ی بزرگتری دارد پیاده کنند و اثر زیبا یی را خلق کنند.

قالیبافی و دفتر شطرنجی

هنرمندان فرشباف برای کشیدن طرح و نقش فرش از دفتر شطرنجی استفاده می کنند. مقیاس خانه های شطرنجی برای طرح فرش معمولا یک میلی متر است. برای دقیق تر شدن طراحی و نقش فرش ، هریک از خانه ها را یک گره در نظر می گیرند و به این صورت ادامه می دهند و نقش فرش را به زیبایی و ظرافت به تصویر می کشند.استفاده از کاغد شطرنجی به دقت و سرعت عمل هنرمندان فرش کمک می کند.

دفترشطرنجی یکی از پایه های یادگیری در ریاضی ، موسیقی، طراحی و آموزش هنرهای دیگر است که نیاز به الگو دارد.

دفترشطرنجی برای آموزش و شناخت الگوها به کار می رود.

کاربرد دفتر شطرنجی در مقطع ابتدایی

 

 

دفتر شطرنجی در دبستان

الگو یکی از مهمترین پایه های یادگیری در ریاضی است. مربیان و معلمان در مقطع پیش دبستانی و دبستان به دانش آموزان الگو کشی را به عنوان مشق به دانش آموزان می دهند. مربیان ، الگو را در دفتر شطرنجی طراحی می کنند و از دانش آموزان می خواهند مفهوم آن را توضیح دهند، در این صورت دانش آموز می تواند مفهوم را به خوبی درک کندو توضیح دهد و الگوی جدید تری را بسازد.

الگو سازی به خلاقیت و دست ورزی کودک کمک می کند

دفترشطرنجی برای بچه های خیلی کوچک که هنوز وارد پیش دبستانی و دبستان نشده اند  هم مناسب است.

با رنگ کردن خانه ها و کشیدن اشکال مختلف روی دفتر و آموزش کشیدن ماشین، خانه، درخت روی دفتر شطرنجی 

شما با داشتن دفتر شطرنجی کودکان خلاقی را پرورش می دهید.

 

از دفتر شطرنجی برای افزایش مهارت کودکانتان استفاده کنید

 

دفتر شطرنجی ، طراحی

 

دفتر شطرنجی برای شناخت رنگ ها، تقویت حافظه، افزایش دست ورزی کودکانتان ، هماهنگی ارتباط چشم و دست و برای آشنایی کودکان از مفهوم مکان و فضا و طراحی مناسب است. دفترشطرنجی برای افزایش مهارت و یادگیری کودکانتان است. کودکانی که در سنین خیلی کم مهارت دست ورزی را آموخته باشند وقتی وارد دبستان می شوند، در نحوه ی گرفتن مداد و نوشتن دچار مشکل نمی شوند. زیرا در کودکی از دفتر شطرنجی استفاده کرده اند و مهارت نوشتنشان تقویت شده است.استفاده از دفتر شطرنجی علاوه بر تقویت مهارت نوشتن برای تقویت بینایی ،درکی و حرکتی نیز تاثیر زیادی دارد.

والدین با استفاده از دفترشطرنجی و کشیدن طرح های مختلف روی آن ، فرزندان خود را تشویق به کشیدن الگو، شناخت رنگ ها و شمارش اعداد می کنند.

از طریق این آموزش تفکر انتقادی در کودکان را تقویت می کنند.

این آموزش ها مقدمه ای برای ورود فرزندانتان به مدرسه است.  معلمان و مربیان برای شناخت مفهوم اعداد و شمارش و برای آشنا شدن با اشکال هندسی مربع و کشف استعداد های دانش آموزان از دفترچه شطرنجی استفاده می کنند.

نظر خود را بنویسید

 تماس با پشتیبانی