کارمندی خوب است یا بد؟

کارمندی خوب است یا بد؟

سوالی که خیلی وقتها پرسیده می شود این است که آیا باید همه کارآفرین باشند ؟ و شغل کارمندی خوب نیست؟

جواب من به صراحت در جواب این سوال خیر است و کارمندی هم میتواند یک فرصت باشد و شما در صورتی که از این فرصت خوب استفاده کنید میتوانید به خوبی رشد کنید و به جاهای خوبی برسید به شرط این که توانایی های خودتان را به روز کنید و در رشته خودتان حرفه ای شوید و مجهز به علم کاربردی شوید.

برای فرد موفق همه جا میتواند یک سکوی پرتاب باشد .

مسئله ی مهم در این رابطه روحیه و علاقمندی های فردی است ، گاهی یک فرد به رغم داشتن شرایط خوب کارمندی، به کارآفرینی علاقمند است. این موضوع بیانگر این است که فرد روحیه ای کارآفرین دارد. ولی در شرایطی فردی شرایط مناسبی برای کارمندی ندارد ولی تحت هر شرایطی کارمندی را ادامه می دهد. این یعنی این فرد روحیه مناسبی برای کارآفرینی ندارد.

امتیازات کارمندی

از امتیازهای ویژه ای که یک کارمند دارد میتوان به موارد زیر اشاره نمود :

1- منابع زمانی کافی

 

زمان و برنامه ریزی

شما هر چند ساعت هم سر کار باشید بالاخره وقتی که ساعت کاری شما تمام می شود این وقت تمام و کمال در اختیار خودتان است و میتوانید در راستای ارتقای زندگی فردی و حرفه ای خودتان استفاده کنید ، ولی معمولا یک کار آفرین بیشتر وقت خودش را وقف سازمانش میکند و حتی در تعطیلات و نیمه شب هم باید پاسخگوی مشکلات پیش آمده در سازمانش باشد و حداقل استرس و نگرانی مجموعه اش همیشه همراه او هست .

2-حاشیه امن مالی

حاشیه امن مالی

 خیال شما از این بابت راحت است که مبلغ مورد توافق با کارفرما را در پایان هرماه دریافت خواهید کرد. دیگر خیالتان راحت است که در پایان ماه و سال این مبلغ را دارید و می توانید روی آن حساب و برنامه ریزی کنید .

البته وظیفه دولت است که با نوسانات اقتصادی ، میزان حقوق ها و دریافتی های کارمندان را هم افزایش دهد تا در بحران های اقتصادی آسیب نبینند .

این در حالی است که در برخی مواقع کارآفرین ها در انتهای ماه و یا سال نه تنها درآمد نداشته اند بلکه اندوخته و سرمایه آن ها هم نابود می شود و به ورشکستگی منجر می شود .

3 - کار افرینی سازمانی 

یک نوع کارافرینی هم داریم به نام کارافرینی سازمانی که در آن شما می توانید با خلاقیت و ابتکار و پشتکار خودتان تحولی در بخش هایی از سازمانی که در آن هستید ایجاد کنید ، که با این کار شما می توانید جایگاه و درامد خوبی از سازمان دریافت کنید. در سازمان ها چه در بخش خصوصی و چه در بخش دولتی به افراد کارآمد و تاثیر گذار اهمیت زیادی می دهند . که در آینده مطالب کاملی در این زمینه منتشر خواهیم کرد.

4 - بیمه 

بیمه امنیت مالی

یکی دیگر از امتیاز های کارمندی داشتن بیمه است که می تواند کمک زیادی هم در طول کار و هم پس از آن، در دوره ی بازنشستگی، باشد.

5 - جایگاه اجتماعی 

کارمند همچنان از جایگاه اجتماعی بیشتری برخوردار است. در واقع کارمندها در عرف و میان مردم از جایگاه اجتماعی ، محبوبیت و احترام بیشتری برخوردار هستند. شاید این مورد که جذب سازمان ها و ادارات سخت، زمان بر و دارای شرایط خاصی است هم در این احترام اجتماعی بی تاثیر نباشد. 

6 - برخورداری از امتیازات و امکانات سازمانی 

در کارمندی مخصوصا در شرکت های بزرگ و سازمان های دولتی امتیازهایی مثل محل اقامت سازمانی و دولتی و همچنین تخفیفات و بن هایی وجود دارد که از امتیازات مهم کارمندی است .

حرکت به سمت کارآفرینی

حرکت از کارمندی به کار آفرینی

دو روش برای رسیدن یک کارمند به کارآفرینی وجود دارد.

روش اول: در این روش فرد کارمند می تواند از شغل خود استعفا ندهد و به صورت همزمان با کار کارمندی، کار آزاد و کارآفرینی مورد علاقه ی خود را شکل دهد. نهایتا پس از گذشت مدتی، در صورت خوب بودن درآمد و مطلوب بودن شرایط به کارآفرینی به صورت صرف مشغول شود و از کار کارمندی استعفا دهد.

این روش ریسک کمی دارد ولی رسیدن به درآمد در این روش بسیار کند است.

روش دوم: فرد تمام پل های پشت سرش را خراب می کند و به سمت علاقه و هدف خود حرکت می کند. به این صورت که از کار کارمندی دست می کشد و به اصطلاح استعفا می دهد. سپس با تمرکز و سرعت زیادی به سمت علایق خود حرکت می کند.

در این روش فرد ریسک بالایی را می پذیرد ولی در عوض چون با تمرکز به سمت هدف خود حرکت میکند موفقیت را با سرعت بیشتری به دست می آورد.

معایب کارمندی

در معایب کارمندی می توان نکات زیر را ذکر کرد:

درآمد کارمند محدود و مقدار مشخصی است.

روند افزایش حقوق بسیار کند و مطابق اصول و بخشنامه هاست.

امکان ثروتمند شدن از طریق کار کارمندی تقریبا صفر است.

و نهایتا اینکه فرد کارمند آزادی زیادی نخواهد داشت.منظور از آزادی، آزادی زمان و مکان کاری و آزادی های درآمدی و تعهدی است.

نگاه به خود

نهایتا هر فرد برای انتخاب کار کارمندی یا شغل آزاد باید به درونی ترین علایق خود نگاه کند. اگر نیازمند آزادی و فردی ریسک پذیر هستید، شغل آزاد و کارآفرینی مناسب شماست. در صورتی که امنیت شغلی و داشتن حاشیه ای امن در زندگی برایتان مهم است و زیاد ریسک پذیر نیستید، به سراغ کارآفرینی نروید و کار کارمندی را انتخاب کنید.

سخن آخر

در این مقاله سعی شده است که برخی از امتیازات و معایب کارمندی گفته شود . همچنین در این مقاله به بررسی برخی راه های شروع کارآفرینی، با ریسک کم و زیاد پرداخته شده است.

ولی این شما هستید که با توجه به شرایط خودتان و امکانات و توانایی ها و برنامه ریزی برای آینده خودتان باید تصمیم بگیرید در کدام حوزه مشغول کار شوید.

گروه تجاری چیترا

نظر خود را بنویسید

 تماس با پشتیبانی